Kawa a sen

Kofeina jest najpopularniejszą substancją stymulującą na świecie. Spożywamy ją na co dzień w kawie, herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetyzujących czy w niektórych lekach. Kofeina jako stymulant, promuje czuwanie i zmniejsza senność.

Kofeina jest bardzo często stosowana przez pacjentów z bezsennością po to, aby pomóc sobie po bezsennej nocy. Niestety oprócz efektu zwiększającego czuwanie, ma też kilka niekorzystnych następstw: nasila niepokój, powoduje drażliwość, przyspiesza akcję serca oraz … zaburza sen kolejnej nocy. 

Badania u osób zdrowych, bez bezsenności wykazały, że spożycie 400 mg kofeiny do 6 godzin przed snem powodowało znaczne pogorszenie snu nocnego. Czas snu skrócił się o ponad godzinę! Ponadto stwierdzono wydłużone zasypianie, fragmentację snu i zmniejszenie ilości snu głębokiego. Co ciekawe, obiektywne badania snu wykazały większe zmiany niż te odczuwane subiektywnie. Oznacza to, że kofeina może wpływać negatywnie na nasz sen nawet jeśli tego nie odczuwamy. Dlatego zgodnie z zaleceniami higieny snu, w bezsenności powinno się ograniczyć kawę do 1 dziennie i to przed południem. Osobom bez bezsenności nie zaleca się picia kawy po godzinie 17.