Światło a sen

Jedną z ważnych zasad higieny snu jest: „Ogranicz światło”.

“Higiena snu” jest to zbiór wskazówek, które każdy z nas może wprowadzić, aby poprawić swój sen. Zasady higieny snu odnoszą się zarówno do nawyków związanych ze snem jak i do stylu życia.

Światło jest głównym czynnikiem kontrolującym nasz dobowy rytm snu i czuwania. Wpływa hamująco na melatoninę, hormon szyszynki, który jest wytwarzany tylko w ciemności. Światło hamuje syntezę melatoniny w ciągu dnia. Jeśli nie ograniczymy światła wieczorem, to nasz zegar wewnętrzny nie otrzyma informacji, że nadeszła noc i zaśnięcie może się opóźnić.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, laptopów czy telewizorów dociera przez siatkówkę oka do mózgu i hamuje wydzielanie melatoniny podobnie jak światło dzienne.

Wiele osób uważa, że używanie smartfonów czy laptopów wieczorami jest relaksujące. Tymczasem jest odwrotnie, patrzenie w ekrany naszych telefonów przed zaśnięciem powoduje, że jesteśmy wzbudzeni i trudniej jest nam zasnąć, mimo, że nasze ciało bardzo potrzebuje snu. A jeśli w końcu zaśniemy, to sen będzie płytszy i obudzimy się rano zmęczeni.

Nawet czytniki elektroniczne, które emitują dosyć przytłumione światło mają wpływ na sen. Okazało się, że osoby używające czytników przed snem zasypiały o 10 minut dłużej niż osoby czytające książkę w tradycyjnej, papierowej formie. Na tym nie koniec, osoby stosujące czytniki miały trudności z obudzeniem się rano oraz czuły się bardziej zmęczone i senne w porównaniu z osobami czytającymi drukowaną książkę.

Za oknem lato w pełni i światła słonecznego mamy pod dostatkiem. Jeśli do krótkiej letniej nocy dodamy jeszcze światło z urządzeń elektronicznych to naprawdę zostawiamy sobie niewiele czasu na prawidłowe wydzielenie melatoniny.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/prescriptions-life/201804/6-ways-night-time-phone-use-destroys-your-sleep