Nadrabianie snu w weekendy może być szkodliwe dla serca

Okazuje się, że odsypianie w dni wolne od pracy nie ustrzeże nas przed negatywnymi skutkami skracania snu przez resztę tygodnia. Jest to kolejny dowód na to, jak ważny jest regularny, przynajmniej 7 – godzinny sen.

Wyniki nowego badania, które objęło 21 tysięcy kobiet w starszym wieku, wskazują na to, że kobiety które wydłużały sen w weekendy o co najmniej 2 godziny, miały większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Skracanie snu w ciągu tygodnia pracy podnosi poziom hormonów stresu i aktywuje reakcję organizmu „walcz albo uciekaj”, co wpływa na ciśnienie krwi i przyczynia się do chorób serca i naczyń. Poza tym zmiana codziennych nawyków zaburza nasz rytm okołodobowy.

„Niektórzy mają tendencję do odkładania wszelkich zdrowych zachowań na weekend. Nazywamy ich weekendowymi wojownikami. Jednak zdrowe nawyki powinny trwać przez cały tydzień” – mówi dr Albert, autorka badania.

Wyniki tego badania wzmacniają rolę higieny snu. Przestrzeganie zalecenia: „Regularnie kładź się i wstawaj z łóżka” może poprawić nie tylko sen, ale i kondycję naszego serca.

źródło: https://news.heart.org/catching-sleep-weekend-may-not-help-heart/