Czy Twój zegar wewnętrzny Cię wyleczy?

Każda komórka w naszym ciele posiada własną rytmikę okołodobową czyli własny zegar, który jest synchronizowany przez zegar główny (master clock) mieszczący się w mózgu.

Badania wykazują, że rozregulowanie zegara wewnętrznego przez pracę zmianową, nocny tryb życia czy ekspozycję na światło w nocy przyczynia się do wystąpienia wielu różnych chorób m. in. cukrzycy* czy nowotworów**.

W ostatnim czasie naukowcy zaczęli się zastanawiać czy możliwy jest odwrotny proces: Czy zegar wewnętrzny może mieć wpływ na zdrowienie organizmu?

Czas leczy wszystkie rany ale okazuje się, że jeśli oparzyliśmy się w ciągu dnia, to rany goją się o 60% szybciej niż jeśli uraz wystąpił w nocy. Naukowcy uważają, że komórki skóry są bardziej aktywne i poruszają się szybciej aby naprawić miejsce zranienia gdy zegar wewnętrzny jest nastawiony na dzień.***

Od dawna wiadomo, że zawały serca częściej występują rano niż po południu. Naukowcy przebadali 596 pacjentów, którzy przeszli operacje na otwartym sercu z powodu niewydolności zastawki aortalnej: połowa z nich miała operację rano a połowa po południu. Okazało się, że ci którzy byli operowani po południu mieli o 50% mniej powikłań sercowych w porównaniu do operowanych rano. W próbkach pobranych z mięśnia sercowego pacjentów wykryto 287 genów związanych z zegarem wewnętrznym wykazujących większą aktywność w godzinach popołudniowych niż rannych.****

Mam nadzieję, że te informacje przekonają wiele osób żyjących „na bakier” ze swoim zegarem wewnętrznym o jego zasadniczym znaczeniu dla naszego zdrowia.

Źródła:

* Gale JE, Cox HI, Qian J et al. Disruption of circadian rhythms accelerates development of diabetes through pancreatic beta-cell loss and dysfunction. J Biol Rhythms. 2011 Oct; 26(5): 423-33.

** Savvidis Ch and Koutsilieris M. Circadian Rhythm Disruption in Cancer Biology. Mol Med. 2012; 18(1): 1249–1260.

*** Hoyle NP, Seinkmane E, Putker M at al. Circadian actin dynamics drive rhythmic fibroblast mobilization during wound healing. Science Translational Medicine, 08 Nov 2017:

Vol. 9, Issue 415.

****Montaigne D, Marechal X, Modine T at al. Daytime variation of perioperative myocardial injury in cardiac surgery and its prevention by Rev-Erbα antagonism: a single-centre propensity-matched cohort study and a randomised study. Lancet. 2017 Oct 26. pii: S0140-6736(17)32132-3.

http://edition.cnn.com/2017/11/09/health/circadian-rhythms-2-new-studies/index.html