Jak dbać o sen w czasie pandemii?

Trudności z zasypianiem, wybudzenia w nocy, sen nie dający wypoczynku. Coraz więcej osób skarży się na pogorszenie snu w ostatnich tygodniach. Przyczynami są z jednej strony przeżywany stres i niepewność związane ze zdrowotnymi i ekonomicznymi aspektami pandemii koronowirusa, a z drugiej strony izolacja.

Aktywność fizyczna

Pozostawanie w domu powoduje szereg zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu. Mamy mniej ruchu i mniej światła słonecznego. Aktywność fizyczna ma udowodniony korzystny wpływ na sen. Godzina ćwiczeń dziennie skraca zasypianie, wydłuża sen oraz go pogłębia. Warto wygospodarować czas na codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, ponieważ wtedy światło słoneczne reguluje nam rytm snu i czuwania. Zgodnie z zaleceniami higieny snu, intensywne ćwiczenia powinno się wykonywać nie później niż na 3-4 godziny przed snem. W warunkach izolacji również można zadbać o codzienną porcję ruchu. Z pomocą przychodzą tu różne formy treningów on-line, które stają się coraz bardziej popularne. Podczas pracy zdalnej w domu warto robić sobie przerwy co godzinę, wstać od komputera i trochę się poruszać. W ten sposób chociaż częściowo skompensujemy niedobory ruchu i zadbamy o zdrowie oraz sen.

Światło

Nasze ciało funkcjonuje w określonym rytmie, który jest narzucany przez zegar wewnętrzny znajdujący się w mózgu. Głównym regulatorem naszego zegara jest światło i dlatego tak ważne jest, aby łapać promienie słoneczne w ciągu dnia oraz ograniczać ekspozycję na światło sztuczne po zmroku. Obecnie, w dobie pandemii koronowirusa jest to utrudnione.

Jak regularnie wystawiać się na światło słoneczne przebywając w domu? Dobrym pomysłem może być zjedzenie śniadania na tarasie, balkonie lub w ogródku. Jeśli nie mamy takich możliwości to przynajmniej odsłońmy szeroko zasłony, aby już od rana wpuścić do domu jak najwięcej słońca. Dzięki temu nasz zegar wewnętrzny otrzyma odpowiednią dawkę promieni słonecznych i „nastawi się” na cały nadchodzący dzień. Z kolei po zmroku warto ograniczać światło sztuczne. Oświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy nie powinno być zbyt jasne. Stopniowo należy też ograniczać korzystanie z urządzeń ekranowych i wyłączyć je na 1-2 godziny przed snem. Zamiast tego można zaangażować się w relaksujące i wyciszające czynności np. słuchanie muzyki, czytanie książek i inne w zależności od upodobań. Zdecydowanie nie powinno się używać smartfonów i tabletów w łóżku.